Opady atmosferyczne mogą przybierać różne kształty w zależności od planety. Szczególne opady zaobserwować można na Tytanie, który jest jednym z księżyców Saturna.
Jest to jednak dość skomplikowane, gdyż opady pojawiają się sezonowo, natomiast pory roku ulegają zmianie co wiele lat ziemskich.
Kosmiczny deszcz – co to jest?
Jeszcze trudniejsze okazuje się obserwowanie opadów w atmosferze Neptuna. Jest to olbrzym gazowy, z niezwykle twardą powierzchnię. Na Neptunie chmury budowane są zależnie od wysokości, ciśnienia z amoniaku ale również siarkowodoru, wody.
Niezwykle skomplikowane procesy fizyczne i chemiczne, które zachodzą w grubych atmosferach gazowych Neptuna, Saturna czy Jowisza nie są nadal zrozumiałe dla nauki. Jednak zgodnie z przypuszczeniami wchodząc w głęboką atmosferę planet temperatura osiąga ogromne wartości, liczone w tysiącach stopni. Dlatego na głębokości kilku tysięcy km wysokie ciśnienie oraz temperatura prowadzą do rozkładu metanu, co z kolei umożliwia powstanie kryształu węgla. Te charakterystyczne kryształy to diamenty. Zdaniem naukowców diamenty opadają w kierunku jądra planety, podobnie jak kryształy wody opadające na powierzchnię ziemi w postaci śniegu. Natomiast w głębokich warstwach atmosfery Neptuna znajduje się woda jonowa, która staje się przewodnikiem skrystalizowanego tlenu. Z kolei deszcz diamentów występować może nie tylko w nieprawdopodobnie gęstej atmosferze Neptuna, lecz również na Uranie.
Pomimo tego że atmosfery tych dwóch olbrzymich planet dużo się od siebie różnią się składem. Jednak w obydwu znajdują się duże ilości metanu. Na planetach mogą padać także deszcze z płynnego krzemu, czyli roztopionego szkła, płynnego żelaza, kwasu siarkowego.
Fascynujące zjawisko, jak i cały układ odpowiadający za działanie wszechświata.