Koncepcja wieloświata i inne kosmiczne ciekawostki - 1 2024

Koncepcja wieloświata i inne kosmiczne ciekawostki

Przez parę ostatnich dekad, kosmos stał się przedmiotem wielu badań i teorii. Do dnia dzisiejszego kosmologia rozwija się bardzo szybko i dynamicznie, odkrywając przed ludźmi coraz to nowsze, interesujące fakty.

W tym artykule dowiesz się dwóch ciekawostek o kosmosie i astrologii – o koncepcji wieloświata oraz o rodzajach gwiazd.

Koncepcja wieloświata – co warto wiedzieć?

W latach 60. XX wieku, naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Princeton – Paul Steinhardt i Neil Turok stworzyli bardzo zaskakującą i odważną hipotezę.

Według niej, znany nam wszechświat jest jedynie ułamkiem całego świata – żyjemy bowiem w wieloświecie, który składa się z milionów wszechświatów takich jak nasz. Hipoteza nazywana jest także „kosmicznym ogniem” lub „Teorią Wielkiej Kraksy”. Teoria o istnieniu wieloświata tłumaczy wiele eksperymentów i badań, które wcześniej były ciężkie do wytłumaczenia. Aby łatwiej wyobrazić sobie koncepcję wieloświata, można porównać ją do nieskończenie rozszerzającego się sera szwajcarskiego, w którym, wraz z powiększaniem się, powstaje coraz więcej dziur. Ser szwajcarskie symbolizuje oczywiście materię kosmiczną, a dziury – wszechświaty.

Co jeszcze warto wiedzieć o kosmosie – czym jest gwiazda?

Gwiazda to inaczej materia, która jest ze sobą powiązana i tworzy ciało niebieskie w kształcie kuli. Gwiazdy składają się z pyłów i gazów kosmicznych – w głównej mierze z wodoru i helu. Można podzielić je na gwiazdy typu O, B, A, F, G, K i M. Słońce także jest gwiazdą – zaliczane jest do gwiazd typu C.

Każda gwiazda ma swoją żywotność, która zależy od jej rozmiarów. Śmierć gwiazdy może skończyć się jej gwałtownym wybuchem lub przemianą w inną gwiazdę.